Zwyczaje przełomu wiosny i lata
Majówki

Obecnie występują sporadycznie w okolicach Leżajska i Kolbuszowej, dawniej rozpowszechnione znacznie szerzej, bo także w okolicach Łańcuta i Rzeszowa. Uchodzą za jeden z bardziej charakterystycznych obrzędów lasowiackich i z tym terenem są przeważnie kojarzone.

Majówka, zwana "wichą" lub "majem" jest to jodełka lub świerk, wysokie na kilkanaście metrów, pozbawione gałęzi i kory, z pozostawionym wierzchołkiem, który przybierano wstążkami, w późniejszym okresie także choinkowymi lampkami i często biało-czerwoną flagą nawiązując do święta 3-go Maja.

Czytaj więcej:
 
Zielone Świątki

Zielone Świątki rozpoczynają okres letni. Stąd znaczenie takich atrybutów jak kwiaty, zioła, zielone gałęzie a także ogień. Domy majono gałęziami buka, kasztana, jesionu, klonu czy brzozy. Nigdy nie strojono gałęziami wierzby, która uchodziła za drzewo związane z diabłem. W Mieleckiem nad drzwiami domów wieszano zioła i kwiaty. Na podwórzach i w izbach rozrzucano tatarak. Ustawiano także w kątach całe snopki z niego. Na Pogórzu w wigilię świąt palono na polach ogniska, Tam też przed domami panien na wydaniu kawalerowie robili bramy. Były to wkopane w ziemię szpalery brzózek albo tylko dwie, związane czubkarni. Po postawieniu bramy śpiewano dziewczynie życzenia, żeby rychło się wydała, żeby jej się dobrze powodziło, żeby była dobrą gospodynią. Jeśli kawaler miał zamiar żenić się z dziewczyną to "obowiązkowo" musiał jej zrobić bramę.

Czytaj więcej:
 
Boże Ciało

W tradycji ludowej dominowały w tym okresie symbole roślinne: zioła i zielone gałęzie. Miały chronić pola, zbiory, domy, ludzi i zwierzęta. Gałęzie, którymi przystrajano ołtarze i zatykano w zagony, chroniły przed gradobiciem. Wbijano je także w zagony kapusty, żeby jej nie jadły gąsienice... W Oktawy święcono wianki z ziół i polnych kwiatów: bławatków, rumianku, kąkolu, macierzanki, rozchodnika, wrotyczu, dzikiej róży, a także z kwiatów ogrodowych, "każdy kwiatek się prosi żeby go wziąć". Chroniły domy od piorunów, a także złożonego w sąsiekach zboża przed gryzoniami. Wianki wieszano w różnych miejscach; w sieni, w komorze lub na zewnątrz nad drzwiami żeby chroniły dom od piorunów.

Czytaj więcej:
 

Posłuchaj audycji . . .

Godnie Święta

Karnawał i Zapusty

Wielkanoc

Zwyczaje przełomu wiosny i lata

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Zaduszki i inne obrzędy jesieni i zimy

O projekcie

Zgromadzony tu materiał urwala ginące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, popularyzuje kulturę ludową oraz zachowuje jej wartości poprzez dokumentowanie i udostępnienie dorobku twórców ludowych.

Zawiera unikatowe nagrania inscenizacji obrzędów związanych z kalendarzem obrzędowym w regionie. Są to zwyczaje w większości już ginące i dzięki realizacji projektu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.