Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Matki Boskiej Zielnej

Pogrzeb Matki Boskiej - Kalwaria Pacławska w powiecie przemyskimPogrzeb Matki Boskiej - Kalwaria Pacławska w powiecie przemyskimW tym dniu święcono w kościołach bukiety kwiatów ogrodowych, do których dodawano kłosy wszystkich zbóż, jabłka i makówki. Zwyczaj święcenia kwiatów tłumaczono legendą, która mówi o tym, że gdy odkryto trumnę Matki Bożej, zamiast jej ciała znaleziono kwiaty. Być może dlatego dawano święcone w Zielną bukiety do trumny zmarłemu...

Bukiety te trzymano w różnych miejscach: w komorze, zatknięte pod strzechą, w sieni albo w stodole. Zostawiano je też przez kilka dni w zagonach kapusty by chroniły przed gąsienicami a potem zabierano.
Kiedy 8 września w Matki Boskiej Siewnej rozpoczynano siewy ozime, ziarno z poświęconego bukietu mieszano z ziarnem siewnym.

Ususzonymi kwiatami okadzano chore lub "zauroczone" krowy, a także wyganiane po raz pierwszy wiosną na pastwisko. Chorym krowom dawano do picia wywar z bukietów.

Tradycyjnie w tym dniu święci się wieńce dożynkowe. Miały one zwykle kształt zamkniętej korony, w której każde ramię wite było z innego zboża... Wieńcom wiezionym na wozach towarzyszyły banderie konne...

Wieniec wieziono zwykle na drabiniastym wozie zaprzężonym w cztery dorodne konie. Towarzyszyły mu ubrane po krakowsku drużki. Było ich od czterech do dwudziesty czterech. Odpowiednio do ilości drużek było też tylu swatów ubranych po rzeszowsku w "siwych" (niebieskich) spodniach i kamizelach i w "makowych" (czarnych) kapeluszach. "Swacia" jechali wierzchem na koniach przybranych białymi i czerwonymi wstążkami. Prezentowali się bardzo dobrze gdyż "dawniej umieli jeździć, bo służyli w kawalerii". Nie raz też dawali po drodze pokazy jeździeckich umiejętności.

Wieńce zostawały w kościele do Matki Boskiej Siewnej, a potem je zabierano. W zasadzie wieńce święcono we dworach, natomiast u gospodarzy, zarówno bogatych jak i biednych, zwłaszcza w okolicach Rzeszowa symbolem zakończenia żniw był snop z ostatniego zżętego zboża, najczęściej owsa.

 

Posłuchaj audycji . . .

Godnie Święta

Karnawał i Zapusty

Wielkanoc

Zwyczaje przełomu wiosny i lata

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Zaduszki i inne obrzędy jesieni i zimy

O projekcie

Zgromadzony tu materiał urwala ginące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, popularyzuje kulturę ludową oraz zachowuje jej wartości poprzez dokumentowanie i udostępnienie dorobku twórców ludowych.

Zawiera unikatowe nagrania inscenizacji obrzędów związanych z kalendarzem obrzędowym w regionie. Są to zwyczaje w większości już ginące i dzięki realizacji projektu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.