Wielkanoc
Wielki Tydzień

Kończący okres postu Wielki Tydzień był, obok Bożego Narodzenia, najbardziej nasycony czynnościami zarówno obrzędowymi jak i zabiegami, działaniami o charakterze sprawczym czy ochronnym przed złymi mocami. Powszechnym zwyczajem było zbieranie się po domach i śpiewanie pieśni wielkopostnych i modlenia się za zmarłych.

Czytaj więcej:
 
Straże grobowe

Nim powstały organizacje straży pożarnych, powszechnie straż przy grobie trzymały oddziały ubrane w mieszczańskie lub chłopskie odświętne stroje z przebraniami naśladującymi elementy munduru wojskowego, z prawdziwą bronią (szable) lub z jej atrapami. Liczne też były oddziały ubrane w kostiumy tureckie - stąd zwyczaj ten nazywany jest "Turkami".

Czytaj więcej:
 
Pisanki

Odgrywały dawniej dużą rolę w zabiegach mających związek z życiem i płodnością. Zakopywano je w ziemi w czasie święcenia pól, żółtka dodawano do ziarna siewnego, skorupki wieszano na drzewach owocowych by obficie rodziły, wreszcie dzielenie się jajkiem przy stole wielkanocnym jest też symbolicznym przekazaniem znaku życia. Podobny sens miało dawniej dawanie ich przez dziewczęta chłopcom, za oblanie w Lany Poniedziałek. Były jednym z symboli Wielkanocy, dlatego nadal można je widzieć, co prawda nie tak często jak dawniej, na stołach wielkanocnych.

Czytaj więcej:
 

Posłuchaj audycji . . .

Godnie Święta

Karnawał i Zapusty

Wielkanoc

Zwyczaje przełomu wiosny i lata

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Zaduszki i inne obrzędy jesieni i zimy

O projekcie

Zgromadzony tu materiał urwala ginące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, popularyzuje kulturę ludową oraz zachowuje jej wartości poprzez dokumentowanie i udostępnienie dorobku twórców ludowych.

Zawiera unikatowe nagrania inscenizacji obrzędów związanych z kalendarzem obrzędowym w regionie. Są to zwyczaje w większości już ginące i dzięki realizacji projektu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.