Kolędowanie
Kolęda z koniem

Aczkolwiek odnotowana była w kilku innych miejscach woj. Podkarpackiego, to najdłużej i najpowszechniej utrzymywała się wśród Lasowiaków na terenach powiatów: kolbuszowskiego, leżajskiego i niżańskiego Kolęda odbywała się w dniu św. Szczepana i miała dwie formy. Pierwsza - kolędowanie gospodarzy, którzy odwiedzali sąsiadów. Wchodząc z koniem do izby oprowadzali go wokół stołu wypowiadając formułę: "chodził koniś po kolędzie, robił na chleb, robić będzie kolęda". Gospodarz domu częstował sąsiada kieliszkiem wódki, a koń dostawał na przetaku owies.

Czytaj więcej:
 
Kolęda z rajem

Najczęściej odgrywana jest przed "herodami". Wywodzi się ze średniowiecznego misterium granego w okresie Bożego Ciała. Przedstawia historię grzechu pierworodnego i wypędzenie pierwszych rodziców z raju. Występują w niej postacie Adama, Ewy, anioła i diabła. Rekwizytem, którym posługują się kolędnicy, jest tu choinka z zawieszonym jabłkiem.

 
Herody

Akcja tej kolędy rozgrywa się wokół postaci Heroda, a punktem kulminacyjnym jest jego śmierć. W kolędzie występuje bogactwo kostiumów, sytuacji, postaci. Są tu: Herod, trzej królowie, marszałek, przeważnie czterej żołnierze, Żyd, diabeł, śmierć. Zwykle z kolędnikami chodziła "muzyka" - przeważnie skrzypce i bęben. Na zakończenie widowiska śpiewane bywały kolędy dla panien i gospodarzy... Na zakończenie marszałek tańczył z dziewczyną. Kolęda dla gospodarza zawiera wiele archaicznych elementów. Opisuje pole, na którym pracuje Pan Jezus i apostołowie, orzą złotym płużkiem, zbierają zboże i stawiają kopy, między którymi chodzi gospodarz "jak księżyc między gwiazdami".

 

Posłuchaj audycji . . .

Godnie Święta

Karnawał i Zapusty

Wielkanoc

Zwyczaje przełomu wiosny i lata

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Zaduszki i inne obrzędy jesieni i zimy

O projekcie

Zgromadzony tu materiał urwala ginące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, popularyzuje kulturę ludową oraz zachowuje jej wartości poprzez dokumentowanie i udostępnienie dorobku twórców ludowych.

Zawiera unikatowe nagrania inscenizacji obrzędów związanych z kalendarzem obrzędowym w regionie. Są to zwyczaje w większości już ginące i dzięki realizacji projektu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.