Godnie Święta
Wigilia

Wigilia była uważana za dzień, który miał wpływ na nadchodzący rok. Niemal wszystko, co się w nim zdarzyło miało mieć skutki w przyszłości... Dlatego nie wolno było się kłócić, dzieci musiały być grzeczne, nie pożyczano niczego "żeby z domu nie ubywało". Już od samego rana domy odwiedzali sąsiedzi gospodarze składając życzenia by nadchodzący rok był pomyślny.

Czytaj więcej:
 
Boże Narodzenie

Boże Narodzenie obchodzono jako wielkie święto, w którym nie powinno się wykonywać żadnych prac. Uważano nawet, że nie powinno się mówić głośno lub w jakikolwiek sposób zakłócać spokój. Niekiedy przestrzegano tych nakazów do tego stopnia, że polewano bieguny w drzwiach żeby nie skrzypiały.

Czytaj więcej:
 
Św. Szczepana

Z rana gospodarz wraz z gospodynią szli do zwierząt. Gospodyni dawała bydłu opłatek i jedzenie, które odkładano podczas spożywania wieczerzy, a gospodarz koniom siano i owies z wigilijnego stołu. Owies dostawały też kury, żeby się dobrze niosły.

Czytaj więcej:
 

Posłuchaj audycji . . .

Godnie Święta

Karnawał i Zapusty

Wielkanoc

Zwyczaje przełomu wiosny i lata

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Zaduszki i inne obrzędy jesieni i zimy

O projekcie

Zgromadzony tu materiał urwala ginące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, popularyzuje kulturę ludową oraz zachowuje jej wartości poprzez dokumentowanie i udostępnienie dorobku twórców ludowych.

Zawiera unikatowe nagrania inscenizacji obrzędów związanych z kalendarzem obrzędowym w regionie. Są to zwyczaje w większości już ginące i dzięki realizacji projektu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.