Obrzędy weselne
Osadzanie wiechy

Na zakończenie przenosin, wieczorem w okolicach Przeworska, Łańcuta i Rzeszowa miało miejsce zatykanie wiechy na dachu domu. "Swat" czy "poddrużbi", którzy mieli wynieść ją na dach, musieli stoczyć o nią walkę z "drużkami" i dopiero za trzecim razem udawało się im odebrać wiechę. Potem zatykali ją w kalenicy lub w rogu dachu, gdzie była dopóki się nie zniszczyła. Wierzono, że chroni dom przed piorunami i nieszczęściami. To "wysadzanie" kończyło obrzęd weselny.

Po ślubie pani młoda stawała się "babą" czyli dorosłą kobietą. W niektórych regionach Polski we Środę Popielcową młode mężatki wkupiały się do bab i w ten sposób w pełni przechodząc do grupy dojrzałych kobiet. W innych regionach uważano, że mężatka staje się w pełni "babą" dopiero po urodzeniu dziecka.

 

Posłuchaj audycji . . .

Czary, mary...

Wesele Grodziskie

Lamenty pogrzebowe

O projekcie

Zgromadzony tu materiał urwala ginące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, popularyzuje kulturę ludową oraz zachowuje jej wartości poprzez dokumentowanie i udostępnienie dorobku twórców ludowych.

Zawiera unikatowe nagrania inscenizacji obrzędów związanych z kalendarzem obrzędowym w regionie. Są to zwyczaje w większości już ginące i dzięki realizacji projektu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.